Prefebrik Çelik Yapı Geleceğinizi Güvenle İnşaa Ediyoruz...

Hafif Çelik Yapı Sistemi Nedir ?

Hafif Çelik Çerçeveli taşıyıcı sistem; soğukta biçim verilmiş çelik profillerden meydana gelen taşıyıcı duvar, kiriş,döşeme ve çatı panellerinin lüzumlu ankraj kurallarına göre birleştirilmesinden meydana gelen sistemdir.
Hafif Çelik Çerçeveli taşıyıcı sistemlerin ilk programları 1960’li senesinin sonucunda Almanya’da yapılmış ve günümüz durumunu alması da 1980’li yılları bulmuştur. Amerika’da süregelen olarak sarfedilen ahşap evlerin konumunu 1980’lerde hafif çelik evler almıştır. Ahşap fiyatlarının talep artışıyla artması ve nakliye basitliği yönünden hafif çelik malzemenin avantajı pazarının çelik evlere yönelmesini sağlamıştır. %100 geri dönüşümü olası olan sistemle; Amerika’da tek- çift katlı konutlardan 2002 senesinde 100.000 konut üretilmiştir. Amerika ile beraber Avustralya ve Kanada’da hafif çelik yapı sektörü ilerlemiştir.
 
Avrupa’da ise konut açığının olduğu yerleşim yerlerinde tamamen kullanılmaktadır. Sektör Amerika’da en ilerlemiş durumdadır. Taşıyıcı duvar ve döşeme panellerinden meydana gelen sistem profilleri sıcak daldırma galvanize teknolojisiyle imal edilen sıcak hadde rulo galvaniz saclardan, soğuk biçimlendirilerek (cold – forming) imal edilir. Et kalınlıkları 0,50 mm ile 2,50 mm arasında hesap sonucuna göre değişebilir. Uniform Aralıklarla dizilmiş duvar ve döşeme taşıyıcı elemanları yatayda ve düşeyde ara elemanlarla birbirine bağlanır. Yatay yükleri karşılaması manasında çapraz gergi elemanları ve yatay kuşaklar ile sistem giydirilir. Paneller arasında yük transferi yardımcı çelik ankraj elemanları vasıtası ile sağlanmaktadır.
 
Aşırı zorlanan noktalarda dolu gövdeli çelik profillerde sisteme dahil edilebilir. Sistemde bağlantı elemanları olarak delme kabiliyeti olan çelik vidalar ve bulonlar kullanılmaktadır. Farklı boy ve çaplarda olan vidaların alabileceği yükler detaylı şartnamelerde mevcuttur. Çelik galvanizli profiller gibi bu vidalarda galvanizlidir. Sistemin bütünü yatayda ve dikeyde OSB panallerle birbirine bağlanarak düzleminde rijit duruma gelmektedir.
 
 Hafif çelik yapı sistemi altında sıksık ya da radye asli tüketimi gerekmektedir. Gün Çelik Yapı Sisteminde profiller; teknik büromuzda boyutlandırıldıktan sonra fabrikada roll- forming makinelerinde üretilir, tezgahlarımızda döşeme, çatı ve duvar panelleri durumuna getirilir ve şantiye sahasına gönderilir.
 
Şantiye mahallinde ise kurulum yalnızca üç – dört günde tamamlanır. Bu sistemle sorunlar minimize edilmiştir. Temiz bir şantiye ortamı bu düzenin uygulanması ile sağlanır. Ülkemizin Hafif Çelik Taşıyıcı Sistemle tanışması 1999 depremi ardından olmuştur. Depremden etkilenmeyen süratli kurulumu olan sistem çoğu yerli firmamızın ilgisini çekmiştir. Bu noktada söylenmelidir ki, hafif çelik yapı fakat hafif çelik çerçeve düzeneğinin doğru biçimde üretilmesi, aplike edilmesi ve yalıtılması durumunda dış etkenlere ve deprem yüklerine dayanıklı, sıhhatli bir yapı durumuna gelir. Hafif çelik profiller fabrikada bilgisayar denetiminde özel roll-forming makineleri ile yapıldığında kesit süresince malzeme biçimi ve özellikleri ve bundan dolayı yük altında tepkisi aynı değişmez.
Hafif Çelik Yapı Sistemi Nedir ?
Load Time (S) : 4.872407